SIMONA HALEP SI-O LUAT REVANSA IN TURNEUL WTA CHINA OPEN!

Simona Halep a învins-o în sferturile de finală ale turneului de la Beijing pe Daria Kasatkina, în două seturi, 6-2, 6-1 și s-a calificat în semifinalele competiției ce se dispută în China.

Românca a avut nevoie de doar o oră și nouă minute pentru a se impune în fața celei care, în urmă cu o săptămână o învingea categoric la Wuhan, chiar cu același scor.

A doua jucătoare a lumii a câștigat primul set după doar 35 de minute, cu cel mai lung game al meciului, la a treia minge de set. A urcat frecvenţa primului serviciu până la 48% şi a câştigat 65% din puncte pe returul serviciului unu al Kasatkinei.

Relevant este faptul că Daria Kasatkina a lovit câştigător doar de două ori în acest prim set şi a greşit neforţat de 21 de ori, nereușind să-și câștige niciodată serviciul. Înainte de setul secund, Kasatkina a fost la vestiare şi a revenit exact cu energia necesară pentru a câştiga, în premie...